tel: +48 81 756 55 20
pl en ru cs

Transport morski

Transport morski to – obok transportu drogowego –jedna z głównych form przewożenia chemikaliów dostarczanych przez Centro-chem. Dzięki temu, że nasza firma posiada filię w Gdańsku, transport ładunków drogą morską jest logistycznie prostszy.

Przez wiele lat, główną zaletą transportu morskiego była konkurencyjna cena, rok 2020 pokazał, że ceny na rynku frachtowym przestały być atrakcyjnym finansowo wyborem. Zakłócenia gospodarcze wywołane m.in. pandemią COVID-19 spowodowały znaczący wzrost cen za transport morski, problemy z dostępnością kontenerów na przewóz towarów, co automatycznie przełożyło się na duże opóźnienie terminowe.  Transport morski z Chin i Azji przed pandemią zwykle wynosił kilka tygodni, obecnie w przypadku niektórych towarów nie mamy pewności, czy w ogóle dotrą do naszych magazynów.

Obecnie, ceny frachtu morskiego są 10-krotnie wyższe niż 18 miesięcy temu.

Zakłócenia w łańcuchach dostaw doprowadziły stawki frachtów do poziomów niezrównoważonych, co skutkuje kolejnym rozregulowaniem infrastruktury. Do przewiezienia towarów w głąb kontynentu konieczne są dodatkowe – kolejowe lub drogowe – środki transportu. W związku z tym logistyka dostarczania towarów mierzy się w obecnych czasach ze sporymi wyzwaniami. Dodatkowo sytuacji w transporcie towarów nie sprzyjają nowe warianty koronawirusa, a także konflikt związany z Rosją, Ukrainą czy Kazachstanem czy problemy związane z utknięciem kontenerowców w portach, Kanałach.

Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na  wzrost cen surowców, a co za tym idzie warunki handlowe w dalszej sprzedaży. Prognozy na rok 2022 i 2023 nie są korzystne pod względem finansowym. Specjaliści uważają, że ceny detaliczne za frachty wciąż będą bardzo wysokie, jednak przewiduje się poprawę w terminowości dostaw. Sytuacja jest niekorzystna dla wszystkich- od producentów przez spedytorów, aż do konsumentów, którzy najbardziej odczują wpływ wzrostu cen.

Pozostaję nam wierzyć, że z upływem czasu sytuacja będzie się stabilizować.